Green Card Çekilişi...
 
Bildirimler
Tümünü temizle

Green Card Çekilişi Başvurularında Pasaport Şartı Var Mı?

1 Gönderiler
1 Üyeler
0 Beğeniler
715 Görüntüleme
admin
(@admin)
YÖNETİCİ Admin
Üye olma tarihi: 1 yıl önce
Gönderiler: 87
Konu başlatıcı  

Pasaport Şartı

Bilindiği üzere üç yıldır (DV2021, DV2022, DV2023) Green Card çekilişi başvurularında asıl başvuru sahibinin geçerli pasaportunun olması isteniyordu.

ABD Dışişleri Bakanlığı Konsolosluk İşleri Bürosu (Travel State) pasaport şartını 3. kişi veya kurumların başkaları adına onlardan izinsiz ve habersiz başvuru yapıp kazandıkları takdirde çok yüksek paralar istemelerini engellemek için çıkardıklarını söylediler.

Kimler İtiraz Etti

Afrika’dan 2 kişi ve Amerika’da yaşayan akrabaları ile birlikte toplam 4 kişi pasaport şartının kaldırılması için dava açtılar. Daha önceden Green Card çekilişine başvurabildiklerini ama artık pasaport şartı geldiği için ve pasaport alacak yeterli paraları olmadığı için çekilişe katılamadıklarını ifade ederek itirazda bulundular.

Washington ABD Bölge Yargıcı Timothy J. Kelly kendilerini haklı buldu ve 4 Şubat 2022’de bu şartın kaldırılması gerektiği üzerine karar çıktı. Dışişleri Bakanlığı yetkilileri de bu karara uyacaklarını açıkladılar.

Mahkeme Kararının Sonucu

Bu kararın bir sonucu olarak, 4 Ekim 2023’de başlayacak DV2025 Green Card çekilişine başvurularında pasaport bilgisi istenmeyecek.

15 Yıllık Tecrübe


   
Alıntı
Konu Etiketleri
Paylaş: