Lise Mezunu Olmayan...
 
Bildirimler
Tümünü temizle

Lise Mezunu Olmayanlar Green Card Çekilişine Başvurabilir mi?

1 Gönderiler
1 Üyeler
0 Beğeniler
738 Görüntüleme
admin
(@admin)
YÖNETİCİ Admin
Üye olma tarihi: 1 yıl önce
Gönderiler: 86
Konu başlatıcı  

Her başvuru sahibi, Green Card çekilişi programının gerekliliği olan eğitim veya meslek koşullarını aşağıdaki şekilde yerine getirmelidir:

  • En az lise veya dengi bir eğitim görmüş olmak, ki bu koşul 12 yıllık resmi ilk, orta ve lise eğitiminin başarılı bir şekilde tamamlamış olmayı gerektirir; VEYA
  • Son beş yıl içinde en az iki yıllık bir eğitim, deneyim veya uzmanlık gerektiren bir işte iki yıllık bir iş deneyimine sahip olmak.

SORU: Eğitim veya iş tecrübesi şartları nelerdir?

CEVAP: Yasa ve yönetmelikler, katılımcıların en az lise veya dengi bir eğitim görmüş olmasını veya son beş yıl içinde eğitim, deneyim veya uzmanlık gerektiren bir işte en az iki yıllık bir iş tecrübesine sahip olmalarını öngörmektedir. "Lise veya dengi" bir eğitim, ABD’de 12 yıllık ilk, orta ve lise eğitiminin tamamlanmış olması veya başka bir ülkede ABD’deki lise eğitimine denk resmi tüm eğitimlerin tamamlanmış olması olarak tanımlanır. Sadece resmi eğitimler kabul edilir. Hizmet içi eğitimler veya denklik sertifikaları kabul edilmez. Eğitim ve iş tecrübesiyle ilgili belgeler vize görüşmesi sırasında konsolosluk yetkilisine ibraz edilmelidir.

SORU: Green Card çekilişine hangi meslek sahipleri katılabilir?

CEVAP: Dışişleri Bakanlığı iş tecrübelerinin yeterlik ve denkliğini belirlemek için Birleşik Devletler Çalışma Bakanlığı’nın O*Net OnLine veri tabanı kullanacaktır. O*Net OnLine veri tabanı iş tecrübelerini beş iş alanına (job zone) bölmüştür. Sadece belli meslekler kura programına katılım için uygundur. Mesleğinize dayanarak kura programına katılmak istiyorsanız, son beş yıl içinde, veri tabanında Özel Mesleki Hazırlık seviyesi (Specific Vocational Preperation – SVP) 7.0 veya daha yüksek olan bir meslekte, en az 2 (iki) yıllık bir iş deneyimine sahip olmalısınız.

SORU: Çalışma Bakanlığı web sitesinde kuraya katılmaya uygun meslekleri nasıl bulurum?

CEVAP: O*Net OnLine web sitesinde bir mesleğin yeterli olup olmadığını anlamak için aşağıdaki adımları izleyiniz:

  1. Web sitesinde "Meslek Bulma" (Find Occupations) alanından "Meslek Grubu"'nu (Job Family) listeleyiniz.
  2. Seçiminizi yaptıktan sonra "Git" (Go) komutuna basınız.
  3. Buradan mesleğinizin bağlantısına tıklayınız.
  4. Meslek bağlantısına tıkladıktan sonra İş Alanı (Job Zone) bağlantısını seçip bu meslek için uygun görülmüş Özel Mesleki Hazırlık seviyesine (SVP range) bakınız.

İstenilen eğitim ve iş tecrübesine sahip değilseniz başvurunuz vize görüşmeniz sırasında diskalifiye edilecektir ve size ya da aile bireylerinize vize verilmeyecektir.

15 Yıllık Tecrübe


   
Alıntı
Konu Etiketleri
Paylaş: