DV2023 Konsolosluk ...
 
Bildirimler
Tümünü temizle

DV2023 Konsolosluk Mülakatı

2 Gönderiler
2 Üyeler
1 Beğeniler
1,580 Görüntüleme
(@berkaybhr)
Active Member
Üye olma tarihi: 1 yıl önce
Gönderiler: 2
Konu başlatıcı  

Herkese selamlar!

Ben DV2023 talihlerinden Berkay ve sizlere geçtiğimiz haftalarda sağlık muayenesi deneyimimi paylaşmıştım şimdi de vize mülakat deneyimimi anlatmanın heyecanını yaşıyorum. Arkanıza yaslanın, bir çay veya bir bardak “Kahve” 😀 alın ve bu maceraya ortak olun! 

Hadi hazırsanız ulaşım ile başlayalım: 

Mülakat tarihim belli olduktan sonra, İstanbul'dan ulaşım için arabayla gitmeyi planlamıştım. Ama ne yazık ki, son doğa olaylarından gözüm korkmuştu. "Berkay, bu işi riske atma, uçakla git ve bir gece otelde kal. Sonraki sabah erkenden kalkar mülakata gidersin" dedim Kendi kendime. Nitekim böyle de oldu! 😊   

13 Temmuz sabahı erkenden kalkıp Havalimanına gitmek için Soğanlık (Anadolu Yakasından) metro istasyonundan trene bindim ve ortalama 30 dakika sonra havalimanındaydım. 

Kalabalıktan kaçınmak için fazla eşya taşımak istemedim, yanımda sadece el bagajımı aldım,. Havalimanında, Vakıf Miles Kredi kartımdan dolayı iGA Lounge Hizmeti 'ne giriş yapma imkânım oldu. Orası özel yolcu bekleme salonuydu, mülakatımdan önce rahat bir şekilde vakit geçirmek için harika bir seçenek. Salonda güzel bir kahvaltı yaptım ve keyifli vakit geçirdim. Rahat koltuklar, lezzetli atıştırmalıklar ve sıcak içeceklerle dolu bir atmosfere sahip. Uçuşuma ortalama 2 saat vardı.  Biraz dinlendikten sonra uçuş saatim yaklaşınca kapıya doğru ilerledim. Kimlik kontrolünden sonra koltuğuma oturup uçağın kalkmasını bekledik.  

1-2 Saat sonra uçağımız Esenboğa Havalimanına başarılı bir şekilde vardık. Zaten sadece el bagajım olduğu için direk Havalimanında çıkıp kapısında duran HAVAŞ isimli şehir merkezine yolcu transferi yapan otobüse binip (Bilet ücreti :45 lira) ortalama 1 Saat'e AnkaMall isimli durakta indim. Ardından Otelimin olduğu Kızılay semtine Metro ile ulaştım (1 bilet 11 lira). Kızılay AVM’de Forumdan tanıştığım (Aynı gün mülakatımız vardı) 21 yaşındaki genç bi arkadaş ile bir yemek yiyip sohbet edip evraklarımızı kontrol ettikten sonra ayrıldık. Ben AVM’de yarınki mülakat için daha ciddi ve resmi görünmek adına (Neticede hayatımdaki dönüm noktalarından birisi) bir gömlek bakmaya başladım velhasıl gömlek diye girdiğim mağazadan takım elbise alarak ayrıldım 😀 (Nasıl oldu bende anlamadım). 

Neyse 

AVM, Merkezi bir yerde olduğundan evraklar içerisinde talep edilen 5*5 2 adet biyometrik yakınlarında bulunan bir esnafta fotoğraf çekildim, fotoğrafçının hemen karşısında aşırı sempatik bir ayakkabı boyacısı amca vardı. Yanımda getirdiğim kunduralarımı çok keyifli sohbetiyle özenli bir şekilde boyadı. ( gideniniz olursa benden de bir selam iletirsiniz😊 )  Otelime 10 dakika yürüdükten sonra odama yerleştim. 1-2 Saat dinlendikten sonra yakınlarda bulunan bir restoranda yemek yiyip 15 dakika yürüdükten sonra bir soğuk limonata alıp otele döndüm.  

(Evraklarımı tekrar tekrar kontrol edip, yine Kâmil Beyi darlamaya başladım. Bu evraklar tam mı sizce diye 😀 Herhalde 20 inci kez sormuşumdur. 😀 Sağolsun sabırla yanıt verdi her seferinde.) 

14 Temmuz mülakat sabahı yanımda götürdüğüm evraklar:

 • Pasaport(Şart) 
 • Fotoğraf 2 Adet 5 X 5 (Şart) - Aldılar 
 • Nüfus (Vukuatlı) Kayıt Örneği (Şart - E-Devletten)- Aldılar 
 • Adli Sicil (Sabıka) Arşiv Kaydı (Şart - E-Devletten) - Aldılar 
 • Askerlik Durum Belgesi (Şart - E-Devletten) - Aldılar 
 • Banka Hesap Dökümü (Şart - Bankadan ) - Aldılar 
 • Banka İmza Sirküleri(Şart - Bankadan ) - Aldılar 
 • Boşanma Kararı (Şart) - Aldılar 
 • Boşanma Kesinleşme şerhi (Şart-Adliyeden İmzalı) - Aldılar(mümkünse İngilizceye çeviri yaptırın) 
 • İş Davet Mektubu(Şart Değil- Ekstra Avantaj ) - Sadece baktı 
 • Mezuniyet Bilgisi( E-Devletten) & Diploması (Fiziki Şart) - Aldılar 
 • (Yoksa diploama Şart)Transkript  (H.Eğitim M.'den İmzalı) - Sadece baktı 
 • (varsa Diploma Şart Değil) 
 • Ruhsatlar (Şart Değil - Ekstra Avantaj ) - Sadece baktı 
 • Sağlık Muayene Sonucu / Kapalı Zarf (Şart - Unganlardan) - Aldılar 

 

Mülakat günü evraklarımla beraber Konsolosluğa gittim. Dışarda bulunan görevliler önce pasaportumu sonrasında beni içeri aldı, güvenlik kontrolü sonrası göçmen vizesi bölümüne ilerledik. Vize ücreti kişi başı 330 USD. İçeri girdikten ve vize ücretini ödedikten(18. Banko) sonra sıra numaram verildi. İçerisi şampiyonlar gibi gibiydi Mühendisler Biyologlar ne ararsanız vardı Çift olarak gelen talihliler aşırı sempatik ve birazda heyecanlıydılar, Kendimden bahsetmiyorum bile 😀 bir müddet bekledikten sonra evrak teslimine başladım. ; 

Bir süre sonra görüşmeyi gerçekleştirecek görevli benim numaramı ekranda göründü ve görüşmeye yemin ederek başladık, sorduğu sorular; 

(Öncesinde sorduğu sorulara kulağım takıldığı için Ben-” Dilerseniz ben soracağınız soruları tahmin edebiliyorum sizi fazla yormadan başlayayım” dedim. Tabi bu özgüveni görünce -“Tamam, Buyurun lütfen” dedi. (Görüşmeyi Türkçe talep etmiştim ancak %95’ini İngilizce yaptık) Görüşme sırasında son derece net olun arkadaşlar ben en azından öyleydim. Aldığım uçak biletinden bahsettim, iletişimde olduğum şirketlerden ve faaliyet alanlarından bahsettim bu da fazlasıyla ikna ediciydi 😎 ) 

 • Ne iş yapıyorsunuz? - İş İnsanıyım! 
 • ABD de ne iş yapacaksınız? - Ticaret ile uğraşacağım. 
 • ABD de nerede yaşayacaksınız ? - Colorado 
 • Neden Colorado?  

 
Sorulardan sonra “hiç bir problem görünmüyor, Amerika'daki yeni hayatınıza bol şans: vizenizi onaylıyorum 4-5 iş gününde PTT ile tarafınıza ulaşacaktır” dedi. Teşekkür edip görüşmeden çıktım.

Süreçte bilgileriyle bana yardımcı olan Kamil Beye ne kadar teşekkür etsem az. Kendisi en umutsuz olduğumda umut, kararsız olduğumda rehberim oldu. Darısı Amerika'da yaşamayı arzulayan herkesin başına .  

Sağlıcakla kalın dostlar!  

Dosya Numarası: 2023EU000081XX
DS-260 Gönderimi: 10.05.2022 ✅
Sağlık Muayenesi: 09.06.2023✅
Vize Mülakatı: 14.07.2023✅
Vize Onayı: gg/aa/yyyy
Pasaport Teslimi: gg/aa/yyyy
ABD İlk Giriş: 31/07/2023


   
2NA reacted
Alıntı
Konu Etiketleri
admin
(@admin)
YÖNETİCİ Admin
Üye olma tarihi: 1 yıl önce
Gönderiler: 86
 

Berkay bey hayırlı olsun. Deneyiminizi bizimle paylaştığınız için çok teşekkürler.

15 Yıllık Tecrübe


   
CevapAlıntı
Paylaş: