Polonyada girdiğim ...
 
Bildirimler
Tümünü temizle

Polonyada girdiğim green kart mülakatım.

3 Gönderiler
3 Üyeler
1 Beğeniler
621 Görüntüleme
(@olcay)
New Member
Üye olma tarihi: 2 ay önce
Gönderiler: 1
Konu başlatıcı  

Avrupa’da green kart deneyimi yaşayıp paylaşan birine rastlamadığım için tamamen iyilik için yazdığım gönderim . 
Türkiyede başvurduğum Polonya çalışma vizesi ve green karttan olumlu cevap aldım . Green kartın açıklanması benim vizemin açıklanmasından ortalama 4~5 ay fazlaydı bu sebeple Avrupa’da hayatıma devam ediyordum haberi öğrendiğimde Hollanda da bir restoranda gayriresmi çalışıyordum ama polonyada ki oturum sürecimi yürütmeye çalışıyordum. 16505’sıram var ve Ankarada süreci devam ettirme şansım yoktu şu sıralar 5’bininci kişiye bike  sıra gelmediğini biliyorum . 
bununla birlikte vizem bitmeden önce Polonya topraklarına tekrar geldim ve polonyada yaşamaya başladım zaten hali hazırda resmi olarak oturum sürecimi çoktan başlatmıştım
ev sözleşmem oturum sürecimin durumu online öğretimim gibi şeyleri Kamil beyin yönlendirmesiyle toparladım ve gerekli mercilere mail gönderdim. Oturum kartım olmadan olmayacağını ama denemeden de zarar çıkmaz kafasında sürecin heyecanındaydım ve işlemim onaylandı.
2 Nisan 2024’ tarihinde Warszawaya mülakat tarihim verildi.
Tahminimce A2’in sonu B1’in başı bir İngilizcem var fakat sadece arsızca konuştuğum için bir eğitimim veya gramerim yok.

mülakata gittiğimde kapıdan girdin telefonumu içeride emanete aldılar x-ray’dan geçtikten sonra kişileri takip ederek alt kata indim ve 13 numaradan sıramı aldım kişileri gözlemliyor parmak izi işlemleri için hangi sırayla hangi parmağı koyduklarını ezberlemeye çalışıyordum ofsayt bir giriş yapmamak için girdiğimde kadına iyi ingilizce bilmediğimi bu sebepten dolayı özür dilediğimi söyledim kadın ise tatlılıkla sabırla benimle ilgileneceğini hissettirdi ve öyle de oldu bazen söylediğini üç kere söyledi ve farklı basit cümleler kurmaya çalıştı söyledikleri evraklarım ve istediği evraklarımın orijinalleri ve çevirileriyle alakalı sorularda çünkü bu sıralar burada bayram ve her yer kapalı olduğundan tüekiyeden çeviri yaptırdığım evraklarımla geldim ve orijinalleri elimde yoktu .

kadın not aldı ve beni diğer sıraya ondan önce para yatırmaya gönderdi sonra diğer beyfendiyle karşılaştım doğrular için yemin etmemi istedi söz verdim ve İstanbul’da ki mesleğimi sordu burada he yaptığımı sordu 

başka bir ülkede yaşayıp yaşamadığımı sordu ve süresini sordu ardından DOĞUM BELGESİ diye bir şeyden bahsetti belgelerim arasında yoktu ve Türkiye’de ahırda doğmuş biri olarak bunun ihtimal dahilinde olmadığını söylemeye çalıştım beyfendi elime bir evrak bu belgeyi istediğini bu belgeyi ve pasaportu buraya kargolamamı istedi heyecanla ne olduğunu anlamadan çıktım Kamil beyi , ailemi aradığımda sorgulanmaya muhtaç olan şu bilgiyi öğrendim nüfusta doğduğun yerden bu belgenin çıkabildiğini söylediler ve şans eseri babam o sıra köy ziyareti gerçekleştirirken biz bu belgelere ulaştık . Şimdi sıra belgeyi ve pasaportumu kargolayarak cevap beklemek muhtemelen onaylanıp gönderilecektir böyle düşünüyoruz Kamil beyle . Uzun uzun yazmamın sebebi heyecandan her ayrıntıyı bilmek için her gönderiye tıklayıp keşke biraz daha detay verselerdi diye içimden geçirmemdi umarım birilerine faydam dokunur . Hayatınızda başarılar.

olcay kayatekin 


   
Alıntı
Konu Etiketleri
admin
(@admin)
YÖNETİCİ Admin
Üye olma tarihi: 1 yıl önce
Gönderiler: 84
 

Çok teşekkürler Olcay bey

15 Yıllık Tecrübe


   
Nur reacted
CevapAlıntı
 Nur
(@nur)
New Member
Üye olma tarihi: 2 ay önce
Gönderiler: 1
 

Merhaba Olcay Bey,  Ben de dosya taşımak için mail attimn. Gerekli evrakları istediler gönderdim . Bir hafta oldu bana hala cevap gelmedi. Size evraklardan sonra ne kadar sürede cevap gonderdiler


   
CevapAlıntı
Paylaş: