Viyana Mülakat Dene...
 
Bildirimler
Tümünü temizle

Viyana Mülakat Deneyimi (25.04.2024)

3 Gönderiler
3 Üyeler
1 Beğeniler
799 Görüntüleme
(@anil67)
New Member
Üye olma tarihi: 2 hafta önce
Gönderiler: 1
Konu başlatıcı  

Merhaba arkadaşlar,

Uzun ve mücadeleli bir sürecin ardından vizemizi alma mutluluğunu ve tecrübelerimi sizlere aktarmak için buradayım.Green card kazanma sürecinde yaşadığımız olaylara değinmeyeceğim. Sadece ds-260 formunu hızlı bir şekilde en doğru şekilde submit etmek önemli.

Bir sonraki adımda ise önemli olan Case number sıranız ve ankaranın performansının iyi olması.

Bu yazıları yazdığımda tarih 12.05.2024 bu güne kadar olan ankaranın değerlendirmesini yapmamız gerekirse ANKARA KESİNLİKLE GÜVENİLİR BİR KONSOLOSLUK DEĞİL. Case numberınız yüksek ise benimki gibi (15k) taşımak için beklememenizi öneririm.

Sonuçlar açıklanır açıklanmaz telegram grupları oluşturuldu bunlara girmenizi kesinlikle tavsiye ederim. Aynı şekilde yeşilkartforum platformuna kayıt olup geçmişe yönelik bilgileri edinebilirsiniz.

Gün geçtikçe sadece green card kazanmanın yetmediğini. Her gün takip etmek araştırmak gerektiğini yaşadıkça öğreniyorsunuz. Aslında süreç kazandıktan sonra başlıyor. Az önce de bahsetmiştim Ankara'nın performansının kötü olması sebebiyle dosya taşımak için oluşturulan gruplarda oldu. Bunlara da case numaramın yüksek olması sebebiyle katılmıştım. Gün gün takip ediyordum. Yine bir gün 29 şubat saat 16:00 da telegram grubumuzda bir arkadaşımız Viyana'nın dosya kabul etmeye başladığının bilgisini bizimle paylaştı. Bu bilgiden sonra hiç beklemeden Viyana'ya dosya transferim için mail gönderdim.

1 mart tarihinde de dosyamı kabul ettiklerini ve aynı mail üzerinden mülakat tarihi vereceklerini belirttiler.

Viyana yine geçen sene olduğu gibi bu sene de bizim için elini taşının altına koydu ve Ankara'nın yapamadığını yaptı. Tabi kaç kişi kabul edecekleri de bilinmediğinden bu adımda elinizi hızlı tutmanız çok önemli. Şahsen daha önce Shengenin önünden bile geçmemiş olmama rağmen bunu düşünmeden dosya taşıma için mail yazmıştım.

Dosya taşıyabilmenin mutluluğunu yaşayamadan viyana elini çok çabuk tutmuş 4 mart tarihinde hemen 50 gün sonrasına 25 Nisan saat 13:00'e randevu verdiklerini ve bu tarihin uygun olması durumunda maile geri dönüş yapmamızı belirttiler. Aynı şekilde burada da maile hızlıca geri dönüp. Mülakata gidebilmemiz için gerekli olan shengen vizesi sürecine başladık.

Mülakat tarihinizi aldıktan sonra yapmanız gereken diğer önemli adımda sağlık muayenesi olacağınız Molnara mail atıp sağlık randevusu için tarih almak. Mülakat tarihini alır almaz sağlık muayenesi içinde mail yazdık. 23 Nisan mülakat tarihinin 2 gün öncesine tarih verdiler.

Sağlık muayenesinin sonuçlanması 2 gün sürüyor. Bu tarihlerde sürecimiz için gayet iyiydi.

Schengen Süreci

Daha önce yurt dışına çıkmamış olmamıza rağmen Schengen sürecinde gerekli olan belgeler Avusturya'nın resmi web sitesinde mevcut burada bu dökümanlara bakabilirsiniz. Schengen süreci dosya taşıma olayından sonraki en zor süreç. Günlük olarak vize randevularını VFS Global den takip etmeniz gerekmekte. Sürecinizi danışmanlık alarak da ilerletebilirsiniz.

Schengen sürecinde istenilen evraklarda en önemli husus niyet mektubu. Ben ve eşim ilk defa yurt dışına çıkacağımzı için vize almamız diğer yurt dışı deneyimi olan kişilere daha zordu.

Bu sebepten dolayı niyetimizi açık ve ayrıntılı bir şekilde vize memurlarına iletmemiz önemliydi. Niyet mektubuma değinmem gerekirse 2 sayfalık bir niyet mektubu yazmıştım.

Niyet mektubumu paragraflara bölerek nelerden bahsettiğimi aşağıda listeledim.

1.Paragraf - Kişinin kendini tanıtması

2.Paragraf - Niyetinizi belirten yazı

3.Paragraf - Ziyaret esnasında gün gün ne yapılacağının bilgisi. (Hergüne bir etkinlik koymuştum. Örn: 25.04.2024 Green card mülakatına katılmak./22.04.2024 Belvedere Palace ziyaret gibi.

4.Paragraf - İş bilgilerim (Nerede ne zamandır çalıştığımın bilgileri)

5.Paragraf - Vize belgelerinde gösterilmesi gerekilen paranın nereden geldiğini açıkladım.

6.Paragraf - Ziyaretimiz boyunca Avusturyanın kurallarına uyacağımızı belirten ve mülakat sonrası ülkemize döneceğimizi beyan eden bir yazı ile noktaladım.

7.Paragraf - Ek olarak vereceğim belgeleri açıklayan yazı.

Vize başvurusunda Viyana'nın gönderdiği mülakat dosyasını ve molnardan vize görüşmesinde kullanabileceğimiz randevu davetiyesinide eklemiştim. Resmi evrak olacağı için vize almasında kolaylık sağlayacaktır.

Vize başvurusunda sizlerden gidişli-dönüşlü uçak bileti ve konaklama için rezervasyon görmek istiyorlar. Konsolosluk bu rezervasyon yapılan yerleri arayıp ödemenin yapılıp yapılmadığını kontrol ettiklerini grupta duymuştum. Bundan dolayı uçak biletlerini ve otel ücretlerini ödeyip vizeye başvurmuştum.

Vize başvurumuzu yaptık. 1 Hafta içinde sonuçlandı. 9 gün talep etmemize rağmen 24 günlük Schengen vizesi verdiler.

Shengen sürecinde hazırlanan evrakları gördükten sonra Viyana'nın mail de istediği evrakları tamamlamak 1 hafta bile sürmemişti.

Sağlık muayenesi için Molnar’ın istediği aşılara karşı antikor testi yaptırdık ve hatırlatıcı Covid-19 Sinovac aşımızı olduk. Antikor testi sonuçlarımızı molnara göndererek hangi aşıları olmamız gerektiği konusunda bizlere mail gönderdiler ve bunları türkiyede yaptırdık. Bu aşıları genellikle sağlık ocakları yapıyor. Aşı olduktan sonra aşı kartı almayı ve kaşe imza attırmayı unutmayın. Molnar bunları görmek istiyor.

Viyana'nın genel olarak istediği belgeler e devletten olduğu için çeviriye bile gerek duymadan alabiliyorduk. İstenilen belgeler çok dilli alınabiliyor bu sebepten çeviriye gerek yoktu.

Diploma ingilizce Türkçe ise aynı şekilde çeviriye gerek olmadan götürebiliyorsunuz. Fotokopi çektirmeyi unutmayın.

Avusturya'ya Uçuş

22 Nisan tarihinde uçuşumuzu gerçekleştirdik. Havalimanına indikten sonra Flughafen Wien durağından Viyana merkeze geçtik. Burada toplu taşıma için bilet kontrolü yapılmıyor. Yani bilet kontrolü yapılmadı. Kontroller dalma kontrol olarak yapılıyormuş. Biletsiz yolculuk yapanlara 104 Euro luk bir ceza uyguluyorlarmış.

Her ihtimale karşı bilet almadan binmeye çalışmayın. Yanlışlıkla istemeden biletsiz binme ihtimaliniz var. Havalimanında indikten sonra bilet alma atm.lerinden haftalık sınırsız bilet almanız daha ekonomik olacaktır. Haftalık bilet 17 Euro. Tüm toplu taşımalarda kullanabiliyorsunuz. Otobüs,tramvay,tren vb.

Otel yerleşiminden sonra bir sonraki gün yapılacak olan sağlık muayene yerine Molnar’a gittik. Otelimiz hem konsolosluğa hem de Molnara 10 dakikalık uzaklıktaydı.

Tüm Avusturya maceramızda yol güzergah, toplu taşımaların otobüs numaralarına varana kadar hepsini Google Maps uygulamasından takip ettik. Bire bir canlı olarak herşey takip edilebiliyor. Ekstra web sitelerinden aramanıza gerek yok. Gideceğiniz güzergahı seçin ve tercih edilen ulaşım tipinden tramvay-otobüs seçeneklerinden hangi numaralı tramvay-otobüs gidiyorsa görebiliyorsunuz.

23 Nisan 2024 Sağlık Muayenesi

Sabah 11'de muayene randevumuz vardı biz 10:30 da gittik ve aldılar.

Aldıkları Belgeler:

 • Case number sayfası
 • Pasaport
 • Abd'deki adres bilgisi
 • Antikor sonuçları (e-nabız ingilizce çıktısı alınıyor)
 • Covid aşı kartı (e-nabız ingilizce çıktısı alınıyor)

Benim eksik tdapt aşısı ve eşimin tdapt + hepatit b aşısı vardı. Bunları türkiyede olup aşı kartlarını yanımızda getirdik.

Belgeleri aldıktan sonra sizleri odaya alıyorlar ve aşağıdaki soruları soruyorlar.

 • Sigara kullanıyor musun?
 • Boyun?
 • Kilon?
 • Düzenli kullandığın ilaç var mı?
 • Daha önce ameliyat oldun mu?
 • Gözlük kullanıyor musun?
 • Psikolojik sorunun var mı?

Bu soruların ardından antikor sonuçlarınıza bakıyorlar ve değerler uygunsa kan alımı yapıp fiziksel muayeneye geçiliyor. Fiziksel muayenede reflekslere bakılıyor. El-Kol-Bacak fonksiyonlarınız kontrol ediliyor ve işlem bitiyor.

Ek bir bilgi daha antikor değerleriniz düşükse bağışıklığınız olsa dahi tekrar aşı talep edebiliyorlar. Eşimin MMR (Kızamık, kabakulak, kızamıkçık) değerleri düşüktü. Orada tekrar aşı yaptılar.

Ayrıca 25 Nisan'dan itibaren polio virüsü bağışıklığına bakacaklarını belirttiler. Türkiyede antikor testi olurken bunuda yaptırmayı unutmayın. En kötü aşısını olup gelmeniz daha iyi olacaktır.

Ödenen ücret 2 kişi: 790Euro (sadece bir kişi mmr aşısı ücreti var)

Son olarak sizlere bir belge imzalatıyorlar o belge ile röntgene geçiyorsunuz. Ayrıca röntgen merkezine nasıl gidileceğini gösteren bir kağıt veriyorlar. Biz otobüs ile geçtik. 15 dakika sürdü.

Röntgen merkezine girişte makine var. Burada 2. Sıraya tıklayıp B harfi ile başlayan numaramızı aldık. İçerisi çok kalabalıktı. Ama sıra hızlı ilerliyor. Sıranız geldiğinde soyadınız ile sesleniyorlar. İşlemlerin yapıldığı vezneye gidiyorsunuz. Size verilen belgeleri kontrol edip röntgene alıyorlar. Burada işlemimizde 30 dakika sürdü. Tüm sonuçların 1-2 gün içerisinde konsolosluğa elektronik olarak gönderileceğinin bilgisini molnardan almıştık. Röntgenden sonra sizlere verilen CD ve belge ile oradan ayrılıyorsunuz. Sağlık muayene süreci bu kadar sürüyor.

Molnar sağlık sonuçlarının gönderildiğinin bilgisini size mail vasıtasıyla iletiyor. Sağlık muayenesinden sonra maillerinizi kontrol etmeyi ihmal etmeyin.

25 Nisan 2024 Mülakat Günü

Saat 13.00 da mülakatımız vardı 11:45 de mülakat yerine geldik. İçeriye girdik 12:50 gibi gelmemizi söylediler. Marriot otelin karşısında bulunan Stadtparkda stresimizi atabileceğimiz bir kahve ile beklemeye başladık. Parkın ayrı bi havası huzuru var gitmenizi tavsiye ederim. 12.52 gibi 4. Kata çıktık ve görevli asker sıraya geçmemizi ve nerede durmamız gerektiğini belirtti.

Bu esnada heyecan yavaştan bastırıyor. Görevli askerin direktiflerini dinleyerek hareket etmeniz en doğrusu olacaktır. Direktif gelmeden herhangi bir şey yapmamanız daha iyi olacaktır. Biz çantamızda sadece evraklarımızla geldik. Su içecek vs getirmedik.

Pasaportlarınızla kayıt oluşturduklarından sonra soyadınız ile vezne numaranızı söyleyerek sesleniyorlar.

İçerde oturduk soyadımız ile seslenildi. Süreç başladı evrakları veznedeki görevli teker teker kontrol ederek sizlerden alıyor.

Evraklar-asıl talihli

 • Pasaport
 • Formül a (e-devlet)
 • Formül b (e-devlet)
 • Adli sicil kaydı (e-devlet ingilizce alınıyor)
 • 2 foto (5x5 cm beyaz fon)
 • Diploma aslı ve fotokopisi (diplomayı geri veriyor bakıp, fotokopiyi aldı)
 • Banka dökümü (2 kişi için 20k dolar + 9 bin euro gösterdik ingilizce çıkartmıştık.) Banka imza sirkülerini de almıştık ama gerek yok dedi.
 • Evlilik cüzdanı aslı + fotokopisi (aslına bakıp geri verdi, fotokopiyi aldı)

Evraklar-eş

 • Pasaport
 • Formül a
 • Formül b
 • Adli sicil kaydı
 • 2 foto (5x5 cm beyaz fon)

Kendisi çok güler yüzlü ve üzerinizde stresinizi alacak bir tebessümü olan bir memurdu. Onların bu güler yüzlü davranışlarını görünce istemeden de olsa rahatlıyorsunuz.

Son olarak ABD de ki adresinizi soruyor. Bu adresi değiştirmek istiyorsanız bu esnada yapmalısınız. Biz adresimizi değiştirmek istediğimizi söyledik. Öncesinde de dilekçe olacak şekilde yazmıştık. Onu verdik bilgileri değiştirdikten sonra dilekçeyi geri verdi. Sonrasında parmak izlerimizi alıp ödemeyi yapacağımız vezneyi tarif ettiler. 330x2=660 Usd nakit ödeme yaptık 2 kişi için.

Orada ödemeyi gerçekleştirdikten sonra beklemenizi söylüyorlar.

Farklı bir vezneye mülakat için tekrar ismimiz okundu.

Önce yemin etmek için sağ elimizi kaldırdık yemin ettik.

Sorular;

 • En yüksek lisans dereceniz nedir?
 • Bölümünüz nedir?
 • Ne zaman tanıştınız?
 • Nasıl tanıştınız?
 • Ardından önceden evliliğimiz için hazırlamış olduğumuz resimlerin çıktılarını gördü. Bakmak istedi. Düğün fotoğrafları, nişan, özel günlerin resimlerini çıkartmıştık. Ayrıca aldığımız resimlerin tarihleri görünür şekilde ekran görüntülerini almıştık onlara baktı.
 • Abd de tanıdığınız biri var mı?
 • Hangi eyalete gitmek istiyorsunuz? New Hampshire dedim.
 • Neden orası diye sordu vergi oranları düşük ve tanıdığımızın orada olduğundan bahsettim.
 • Ne zaman gitmeyi düşünüyorsunuz?

Sağlık sonuçlarınızda mükemmel dedi. Vizenizi onaylıyorum tebrikler dedi. Bayrak verdi. Son olarak dönüş uçuşumuzun tarihini sordu vizenin basılması 1 hafta sürebiliyor ama elimizden geleni yapıcaz dedi.

Herkes çok güler yüzlü ve yardımsever davrandı. Hiç zorluk çıkarmadılar.

Ertesi gün pasaportunuzu konsolosluktan alabilirsiniz diye mail geldi. Postaya bile teslim etmemişler uğraşmayalım diye konsolosluktan bizden alabilirsiniz dediler. Burada bile büyük kolaylık sağladılar bizlere lakin vize basımının 1 gün içinde basılabileceğini düşünemediğimizden Hallstatt gezisine çıkmıştık. 26 nisan Cuma günü Hallstatt da olduğumuz için alamıyacağımızı 29 nisan pazartesi günü uygun bir saatte gelip alabilir miyiz diye tekrar mail yazdık.

Normalde Viyana bu sorumluluğu almayıp pasaportları kargoya verebilirdi. Öyle bi sorumlulukları bile yok. Lakin yine bizi düşünerek maile pazartesi günü saat 9-10 arası gelip alabilirsiniz. Hallstatt ta iyi eğlenceler diye maile geri döndüler.

Açıkca söylemek gerekirse Viyana'nın yaptığı bu iyiliği baba oğluna yapmaz. Bir sonraki senelerde veya bu sene mail gönderip dosyayı taşımayı düşünen arkadaşlardan ricam Viyana'ya karşı lütfen kibar olalım. Sık sık gönderilen mailler onların iş yükünü arttırmakta. En ufak soru işaretinde Viyana'ya yazmak yerine araştırıp cevabı forumlar, gruplardan bulabilirsiniz. Onların bu iyiliklerini göz ardı edip olumsuz tutum sergilemeyelim ki bizlere daha fazla yardım edebilsinler.

29 Nisan pazartesi günü pasaportlarımızı aldık. Vizenizi aldıktan sonra tarihlerine isim soyisim cinsiyet bilgilerinizi kontrol etmeyi ihmal etmeyin yanlışlık olması durumunda problem çıkabiliyor.

Sürecimiz bu şekilde tamamlandı.Sürecimizde desteğini esirgemeyen tüm arkadaşlarımıza teşekkür ederiz.


   
Ercan reacted
Alıntı
Konu Etiketleri
admin
(@admin)
YÖNETİCİ Admin
Üye olma tarihi: 1 yıl önce
Gönderiler: 84
 

@anil67 Faydalı paylaşımınız için çok teşekkür ederiz. Vizeniz hayırlı olsun, yeni hayatınızda başarılar mutluluklar dileriz.

15 Yıllık Tecrübe


   
CevapAlıntı
 Ylmz
(@ylmz)
New Member
Üye olma tarihi: 1 hafta önce
Gönderiler: 1
 

bilgilendirme yazın için teşekkürler umarım keyifli bir sürece geçmiş olursunuz.


   
CevapAlıntı
Paylaş: