Vize Mülakatı Deney...
 
Bildirimler
Tümünü temizle

Vize Mülakatı Deneyimi (03.04.2024 - 08:00)

2 Gönderiler
2 Üyeler
0 Beğeniler
1,279 Görüntüleme
admin
(@admin)
YÖNETİCİ Admin
Üye olma tarihi: 1 yıl önce
Gönderiler: 84
Konu başlatıcı  

Mülakat tarihinden bir gün önce Ankara’ya gelerek sabah 08:00'deki randevumuza yetişmek için erken saatte (07:00) konsolosluğun önünde yerimizi aldık. Kapıların açılmasıyla birlikte güvenlik kontrolünden geçip pasaportlarımızı teslim ettik, güvenlik noktasından geçtikten sonra pasaportlarımız geri teslim edildi ve mülakatların gerçekleştiği binaya yönlendirildik. Burada sırayla çağrılarak vize türümüzü belirtip bir sıra numarası aldık. Green Card mülakatı için ayrılan bekleme alanında oturduk. Yaklaşık yarım saat bekledikten sonra sıramız geldi ve ödememizi yaptık (kişi başı 330 USD nakit verdik). Ardından evraklarımızı teslim etmek ve kontrol ettirmek için yönlendirildik. Güleryüzlü Türk bir görevli, belgelerimizi alarak işlemleri hızlıca tamamladı. (Bu esnada adres değişikliği yapmak istediğimizi belirttik) Belgelerimizi teslim ettikten sonra, mülakatı Türkçe mi İngilizce mi yapmak istediğimiz soruldu ve Türkçe tercih ettiğimizi belirttik.

  • Pasaportlarımız ve fotokopileri
  • 2’şer adet 5x5 boyutunda Amerikan vizesi standartlarına uygun fotoğraflarımız
  • Vukuatlı nüfus kayıt örneği (E-devlet)
  • Arşiv kayıtlı adli sicil kaydı (E-devlet)
  • Asıl talihlinin üniversite diploması ve fotokopisi
  • 6 aylık banka hesap dökümü (2 yetkili tarafından imzalanmış) ve imza sirküleri
  • Ds260 formundaki adresi değiştirip yeni bir adres yazdığımız kağıt (Yanına gideceğiniz kişinin isim soyisim ve telefon numarasını da yazmanızda fayda var)
  • Unganlar sağlık muayene dosyası
  • Askerlik durum belgesi (E-devlet)
  • KKTC'den alınan adli sicil belgesi

Görevli, mülakat için numaramızın yanacağı veznenin olduğu koridorda beklememizi söyledi. Numaramız çağrıldığında, eşimle birlikte en soldaki görüşme alanına geçtik. Karşımızdaki konsolosluk memuru, Türkçe olarak bize hoş geldiniz dedi ve mülakata başladık.

Görevli, sağ elimizi kaldırarak doğruluk yemini ettirdikten sonra asıl talihli olduğu için eşime hitaben sorular sordu. Bir yandan da belgelerimiz kontrol ediyordu. Eşim, üniversite mezunu olduğunu, banka hesabındaki miktarı, Amerika'da nereye gideceğimizi, yanlarına gideceğimiz kişilerin arkadaşlarımız olduğunu ve ne iş yapacağını belirtti. Görevli, daha önce yurtdışına çıkıp çıkmadığımızı sordu. Eşim, "hayır çıkmadım" dedi. Ben ise bir süre KKTC'de yaşadığımı ifade ettim. Görevli, KKTC İzmir Konsolosluğundan alınan adli sicil belgesinin eksik olduğunu ve bu haliyle kabul edemeyeceğini söyledi. Belgenin posta pulu eksikliğini tamamlamamız gerektiğini belirtti. Sonunda görevli, eşimin vizesini onaylayarak başarılar diledi. Eşimin pasaportu ve dosyası 08.04.2024 tarihinde teslim edildi. Görevli, benim için ise elinde o meşhur sarı renkli kağıda bir şeyler yazarak pasaportumla birlikte bana geri uzattı ve "Sorun yok eksikleri tamamladıktan sonra vizeni onaylayacağız" dedi.

Buradan sonra yaşadıklarımı kısaca anlatmak istiyorum. Bu AP sürecine dair hiçbir bilgim yoktu ve açıkçası demoralize olduğum için sağlıklı da düşünemiyordum. Hele de benim AP’ye kalmama sebebiyet veren posta pulu eksikliği olan aynı belgenin, benden sonra başka talihli tarafından sunulduğunda kabul edildiğini öğrendiğimde başımdan vurulmuşa döndüm. Sadede gelecek olursam mevcut eksikliği ertesi gün tamamlayarak daha önce oluşturduğumuz AİS kaydından yeni bir kayıt oluşturarak (Yeni üyelik açılmayacak) eksikliğin giderildiği belgeyi, sarı kağıdı ve AIS kaydını zarfın içine ekleyerek anlaşmalı PTT şubesine gittim. Bu arada zarfın üzerine "IV UNIT DİKKATİNE" şeklinde uyarı yazısını yazdım ve 05.04.2024 tarihinde gönderdim. Kargom Büyükelçiliğe 15.04.2024 tarihinde teslim edildi. Bu arada sürekli " https://ceac.state.gov /" sitesinden durumumu kontrol ediyordum. Mülakat sonrası "Refused", 18.04.2024 tarihinde "Ready", 22.04.2024 tarihinde "Administrative Processing" ve nihayet 25.04.2024 tarihinde ise "Issued" şeklinde gözüktü. 27.04.2024 tarihinde vize basılmış şekilde pasaportum teslim edildi.

 

Not: DV2024 Telegram grubundan alınmıştır.

15 Yıllık Tecrübe


   
Alıntı
Konu Etiketleri
(@endr16)
New Member
Üye olma tarihi: 2 hafta önce
Gönderiler: 1
 

Hocam merhaba, KKTC de uzun süre  yaşadığın için mi istediler belgeyi, ben 2 3 ay kaldım tatil amaçlı benimde öncesinden almam gerekiyor mu?


   
CevapAlıntı
Paylaş: