DV2024 Green Card M...
 
Bildirimler
Tümünü temizle

DV2024 Green Card Mülakat Deneyimi

1 Gönderiler
1 Üyeler
0 Beğeniler
763 Görüntüleme
admin
(@admin)
YÖNETİCİ Admin
Üye olma tarihi: 11 ay önce
Gönderiler: 77
Konu başlatıcı  

10.01.24 sabah 08:15’te Ankara’da girdiğimiz mülakat deneyimimizi aşağıda paylaşıyorum.

Gelen randevu bilgilendirmede de yazdığı üzere randevu saatinizden 15 dakika önce konsolosluk önüne gelmeniz yeterli. Biz 07:50’de konsolosluk önündeydik, konsolosluk servisi girişi çok kalabalık ve düzensizdi.

Giriş bölümünde randevu saatine göre (anons ediliyor hangi saat randevularının girişe yaklaşması ve tek sıra olması gerektiği) pasaportlarınızı giriş danışmada çekmece içerisine koyarak ve güvenlik kontrolü sırasına giriyorsunuz. İsim ve randevu saati kontrolü sonrası, sırada beklerken isminiz yüksek ses ile söylenerek güvenlik aramasına alınıyorsunuz. Çalışanlar nazik ve yönlendirici, akıllı saat dahil (dijital saatlerde sorun yok) tüm elektronik cihazlarınızı dışarıda bırakmanız gerektiği tekrar sözlü tembihleniyor güvenlik görevlisi tarafından (biz yakında kaldığımız otelimizde bıraktık içeri alınamayacak eşyalarımızı, yanımıza sadece nakit TL, kimlik, her ihtimale karşın kredi kartlarımızı ve mülakat için istenen asıl & destek evraklarımızı aldık), ayrıca bilgi olması açısından araba anahtarının yanınızda olması sorun değil.

Güvenlik kontrolünden sonra o uzun bahçe yolundan yürüyorsunuz ve soldaki konsolosluk servisi binasının ağır kapısından içeriye giriyorsunuz. Karşılama görevlisi var ve vize türünüzü sorarak sizi soldaki bankoya yönlendiriyor. Yapılacak ödemenin hangi durumlarda iade edilmeyeceği ile ilgili bilgilendirme yazısını okumanızı istiyor görevliler ve sizi ödeme gişesine yönlendiriyor. Ödeme gişesinde önümde sadece 2 kişi vardı, nakit olarak USD cinsinden para üstü verememe sorunu olmaması için USD 330 x 2 kişi = USD 660 tam tutar ödeyerek her bir kişi için 2 tane ödeme fişi ve toplam 2 tane sıra numarası fişini teslim aldım vezneden. Verilen sıra numarasını ekranlardan takip etmemizi söyledi veznedeki görevli ve evrak teslimi için bizi sağ tarafa yönlendirdi.

Çok beklemeden nazik bir Türk kadın çalışan hem asıl kazanan hem de eşim için mülakat tarihinden yaklaşık bir hafta önce e-mail ile gönderilen evrak listesindeki evrakları eksiksiz olarak talep etti ve hazırlıklı olduğumuz için 1-2 dakikada işlem bitti. Bir sonraki adımın yine numara takip ederek mülakatı beklememiz gerektiğini iletti ve yine sol tarafa yönlendirdi.

Evrak teslim esnasında görevli mülakatı hangi dilde yapmak istediğimizi sordu ve biz İngilizce yapmak istediğimizi belirttik. İngilizce bilen ancak heyecandan dolayı tereddüt yaşayan kazanan adaylara kişisel tavsiyem mülakatı İngilizce yapmaları, mülakat sırası hissettiğim kadarıyla daha erken geldi, o bekleme süresince daha az stres yaşadık.

Evrak teslim esnasında görevlinin istediği evraklar:

 1. Mülakat tarihi itibariyle en az 8 ay geçerliliği olan pasaportlarımız (eşimin süresi biten pasaportunda geçerli B1/B2 turistik vizesi vardı, görevliye bu durumu hatırlattım ve o pasaportu da istedi. Benim geçerli B1/B2 vizem güncel pasaportumda idi)
 2. Evlilik cüzdanı orijinali ve 2 adet fotokopisi (dolu olan tüm sayfaların fotokopisi isteniyor, biz çocuğumuzu da evlilik cüzdanına işletmiştik)
 3. Arşiv kayıtlı adli sicil kayıtlarımız (e-devlet)
 4. Vukuatlı Nüfus Kayıt Örneklerimiz (e-devlet)
 5. Asıl kazanana ait üniversite diploması ve 1 fotokopisi (benim hem Türkçe hem İngilizce diplomam vardı, İngilizce olanı verdim)
 6. Asıl kazanan adına banka hesap dökümü ve hesap özetini imzalayan banka yetkililerine ait imza sirküsü fotokopisi (biz sahip olduğumuz gayrimenkul tapu ve fotokopisi de götürdük, konsolos ihtiyaç hissederse beyan edersiniz dedi evrak teslimindeki görevli ve teslim almadı, nakit birikime göz ucu ile bakarak yeterli gördü)
 7. Erkek talihliye ait Askerlik Durum Belgesi (e-devlet)
 8. Sağlık raporlarımız (sadece Unganlar’ın verdiği sarı renkli zarflar, CD ve aşı detaylarının yer aldığı A4 sayfalarına gerek yok)
 9. Her talihli için ABD vizesi standartlarına uygun ikişer adet fotoğraf (51x51)
 10. Kişi başı USD 330 vize ücretini ödediğimize dair ödeme fişleri
 11. DS260 formundaki adresin güncel olup olmadığını sordu, biz değişiklik yaptık ve güncel adresin yazılı olduğu kağıdı görevliye verdik.

 

10-15 dakikalık bir bekleme sonrası mülakat için numaramız yandı. Konsolos Amerikalı, sarışın, kemik çerçeveli gözlüklü, Farsça da bilen (İranlı adaylar ile Farsça olarak tercümansız kendisi mülakatları yapıyordu). Mülakatı İngilizce yapmak istediğimizi, heyecanımızdan ve/veya konsolosun aksanından dolayı İngilizce olarak soracağı soruları anlamadığımız bir durum olursa sorusunu tekrar etmesini isteyeceğimizi İngilizce olarak mülakat başlamadan önce kendisine söyledim. Cevap olarak endişe etmememizi ve mülakatın basit geçeceği cevabını verdi. Sağ ellerimizi kaldırmamızı ve doğru bilgi beyan edeceğimize dair yeminlerimizi aldıktan sonra her bir kazananın ayrı ayrı sağ ve sol el 4 parmak izlerini ve baş parmaklarımızın da birlikte izini aldı.

Daha sonra sırasıyla aşağıdaki soruları sordu. Tüm soruları asıl talihli bana sordu, eşime herhangi bir soru sormadı.

 • Dosyayı açtıktan sonra en üstte asıl kazananın İngilizce lisans diplomasını gördüğü için asıl kazanan bana nereden mezun olduğumu sormadı, sadece üniversitemin adını telaffuz etti.
 • Daha önce Amerika’da bulundunuz mu? (tatil amacıyla birden fazla bulunduğumuzu beyan ettik, tarih detayına girmedi)
 • İlk evliliğimiz mi? (Her ikimizin de birinci evliliği olduğu için ilk evlilik olarak beyan ettik)
 • Hangi eyalette yaşamayı düşünüyorsunuz? Neden orayı tercih ediyorsunuz? (Göç ederken ilk gitmeyi plânladığımız eyaleti ve neden sorusuna orada kolay başlangıç yapabilmek & kolay adapte olmak adına yardımcı olabilecek arkadaşlarımız olduğunu söyledik)
 • Göç ettikten sonra ABD’de ne iş yapmayı düşünüyorsunuz? (Hali hazırda özel sektörde yaptığım işi ve pozisyonunu söyledim. Göç ettiğimizde bu işi ABD’de de yapmayı plânladığımızı söyledim)
 • Banka hesabınızda nakit olarak ne kadar birikiminiz var? (Hesabımızda nakit birikimi hesap hareketinde yazdığı rakam ile aynı şekilde birebir söyledim)

 

1-2 dakikalık bu diyalogdan sonra "vizeniz onaylandı, 1 hafta içerisinde PTT" dedi. Pasaportlarımızı tekrar kontrol etti ve geçerli olan B1/B2 turistik vizelerimizin üzerine iptal kaşesi vurdu. Vizeniz onaylandı ve PTT cümlesini hem bozuk Türkçe ile söylemesi hem de olayın heyecanı ile çok net kavrayamadık ilk esnada ancak konsolosa teşekkür ederek arkamızdaki sandalyelerde oturan diğer mülakat bekleyen tanıdığımız DV2024 kazananlarına bol şans dileyerek binadan ayrıldık. 08:10’da girdiğimiz konsolosluk binasından 09:45’de çıkmış olduk.

11.01.24 Perşembe günü vizelerimizin durumu "issued"a döndü, 12.01.24 Cuma günü yaşadığımız şehirdeki seçtiğimiz PTT’den göçmen vize basılmış pasaportlarımızı ve ABD’ye girişte CBP memuru tarafından açılacak sarı zarfları teslim aldık.

Herkese bol şans 🙏🏻🧿🍀

Not: DV2024 Telegram grubundan alınmıştır.

15 Yıllık Tecrübe


   
Alıntı
Konu Etiketleri
Paylaş: